Sivun banneri

Lapsesi lastenneurologian yksikön potilaana

 

Lapsesi ongelmien ensimmäinen kartoitus tapahtuu lääkärinvastaanotolla. Lääkärinvastaanottoa varten varataan yleensä aikaa yksi tunti. Ennen lääkärinvastaanottoa voidaan lapsellesi tehdä jo joitakin tutkimuksia. Jos lapsellasi epäillään esimerkiksi epilepsiaa, tehdään hänelle ennen lääkärinvastaanottoa EEG-tutkimus (aivosähkökäyrä) ja samalla käydään läpi lapsesi oireita epilepsiahoitajan kanssa. Jos lapsellasi on viitteitä motoriikan ongelmista, fysioterapeutti tutkii hänet ennen lääkärinvastaanottoa.

Ensimmäisellä lääkärinvastaanotolla lääkäri tutkii lapsesi ja tekee hänestä arvion, jonka mukaan tilannetta voidaan jäädä seuraamaan, tehdä jatkotutkimuksia tai aloittaa hoito (esim. epilepsialääkitys). Tarvittaessa lastasi voivat tutkia myös yksikkömme erityistyöntekijät. Erityistyöntekijöitä ovat psykologi, toimintaterapeutti, puheterapeutti ja fysioterapeutti.

laatikkoleikki

Mikäli lapsesi ongelmat ovat monella kehityksen osa-alueella, varataan aika kuntoutustutkimusjaksolle eli ns. päiväosastojaksolle. Kuntoutustutkimusjakson tarkoituksena on selvittää ja löytää syyt poikkeavaan kehitykseen tai käyttäytymiseen. Jakso kestää yleensä 3-5 päivää ja sen aikana lastasi tutkivat lääkäri, hoitaja ja erityistyöntekijät. Lapsesi ongelmista riippuen voitte tavata myös kuntoutusohjaajan ja sosiaalityöntekijän.  Erityistyöntekijät suosittelevat tekemiensä arvioiden pohjalta tarvittaessa lapsellesi sopivaa kuntoutusta. Suositusten toteutumista varten lääkäri tekee lapsellesi kuntoutussuunnitelman, joka lähetetään joko Kansaneläkelaitokseen (Kela) tai omaan terveyskeskukseen. Kelan tai terveyskeskuksen hyväksynnän jälkeen varsinainen kuntoutus toteutuu joko oman terveyskeskuksen tai yksityisen terapeutin antamana ja on ilmaista perheille.

 

 

Päivitetty 20.3.2012 / L. Nåhls