Potilaalla vapaus valita kiireettömän leikkaushoidon antava sairaala
Vaasan sairaanhoitopiirin alueen asukkaat voivat valita kiireettömän leikkaushoidon antavan sairaalan myös Etelä-Pohjanmaan, Pirkanmaan, Satakunnan ja Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirien sekä Päijät-Hämeen sosiaali- ja terveyskuntayhtymän alueiden sairaaloista. Sopimuksen tarkoituksena on lisätä potilaan hoitopaikan valinnanvapautta sekä eräissä tilanteissa lyhentää potilaan hoitoon pääsyaikaa.
Lähete tehdään suoraan siihen sairaalaan ja erikoisalalle, jossa potilas toivoo leikkaushoidon toteutettavan. Käytäntö koskee julkisen sektorin sairaaloita sekä niiden kanssa kiinteässä sopimussuhteessa olevia palveluntuottajia.
Vaasan sairaanhoitopiirillä on myös sopimus Etelä- ja Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirien kanssa kaikkien erikoisalojen potilaiden mahdollisuudesta käyttää naapurisairaanhoitopiirin palveluja.
Päivitetty 17.11.2010 / H. Loukiainen