Sivun banneri

Synnyttäneiden vuodeosasto rajoittaa vierailuja vastasynnyttäneiden äitien toivomuksesta 1.3. lähtien

Vaasan keskussairaalan synnyttäneiden vuodeosasto rajoittaa vierailuja asiakkaiden toivomuksesta. Maaliskuun 1. päivästä lähtien synnyttäneiden vuodeosastolla saavat vierailla vain isä tai äidin tukihenkilö sekä vauvan sisarukset. Vierailuaika on päivittäin klo 10–21.

Synnyttäneet äidit ja vastasyntyneiden isät ovat toivoneet vierailujen rajoittamista, jotta heillä olisi rauha toipua synnytyksestä ja tutusta uuteen perheenjäseneeseen. Myös henkilökunta toivoo työrauhaa, jotta synnytyksen jälkeinen hoito sekä vanhempien opastaminen kotihoitoon ja imetyksen aloittamiseen voisi tapahtua rauhallisessa ympäristössä. Synnyttäneiden vuodeosastolla on 16 vuodepaikkaa, 2 yhden hengen ja 7 kahden hengen pienikokoista huonetta.

Myös muissa Suomen sairaaloissa on rajoitettu vierailuja pysyvästi sikainfluenssa-pandemian aikaisista vierailurajoituksista saadun positiivisen palautteen jälkeen. Esimerkiksi Seinäjoen keskussairaalassa ja Tampereen yliopistollisessa sairaalassa vastaavat vierailurajoitukset ovat jo voimassa.

Osastolla vietetään yleensä kaksi vuorokauttakuva_BB_netti(3)

Synnyttäneiden vuodeosastolla ovat hoitoajat lyhentyneet viime vuosina. Yleensä osastolla ollaan synnytyksen jälkeen kahdesta kolmeen vuorokautta. Aikaisia kotiutujia, jotka lähtevät jo 24–48 tunnin kuluessa synnytyksestä, on jo 14 prosenttia.

- Kotiutuminen tapahtuu aina äidin ja vauvan voinnin mukaan. Yleensä äidit itse tietävät, milloin he ovat valmiita lähtemään kotiin. Usein myös imetys alkaa sujua paremmin kodin rauhassa, kertoo osastonhoitaja Margit Tuovinen.

Vaasan keskussairaalassa syntyi 1454 vauvaa vuonna 2009. Synnytysten määrä on viime vuosina ollut kasvussa.

Verkkosivuilla löytyy lisää tietoa synnytykseen liittyen >>

 



 

Päivitetty 26.2.2010 / L. Forsén