Nu kan föräldrar till bebisar födda på Vasa centralsjukhus publicera bebisannonser på sjukhusets egen webbplats.
På grund av utvidgningen av Vasa centralsjukhus ändras körrutten till akutpolikliniken från och med 23.1.2011 kl. 20.00. Då stängs Sanmarksgatan av vid parkeringshuset bakom centralsjukhuset. Ambulanstransporter och kundtrafik till akutpolikliniken sker därefter via inkörsporten på Strandgatan.
Höstens nummer av tidningen Hembesöket har utkommit och delas ut till alla hushåll i Vasa sjukvårdsdistrikt under vecka 46.
På Vasa centralsjukhus tillämpas kinestetik i vårdarbetet. Kinestetik är ett resursorienterat angreppssätt som stöder vårdarbetet och som baserar sig på en förståelse för människans naturliga rörelsemönster och sinnesfunktioner.
Trots dimma kunde katastrofövning ROY genomföras nästan helt enligt planerna. Avsikten med övningen var att öva myndighetssamarbetet över Kvarken
Den 7 september verkställer sjukvårds- och räddningsmyndigheterna en storolycksövning i Kvarken, som givits namnet ROY. Scenariot för övningen är en brand på passagerarfartyg, där skadade evakueras i land och över till andra fartyg.