Akuuttipsykiatrian osasto 2

Osasto 2 on suljettu akuuttipsykiatrinen osasto sekä akuuttipsykogeriatrinen osasto. Osastolla on 15 potilaspaikkaa. Osastolla hoidetaan sekä miehiä että naisia, joilla on psyykkisiä ongelmia, täysi-ikäisistä ikäihmisiin.
Missä osastomme sijaitsee?
Me sijaitsemme Vaasan keskussairaalan Huutoniemen alueella, Sarjakatu 2, B-talo, kolmas kerros.
Osastolle tulo
Tarvitset lääkärin lähetteen tullaksesi osastohoitoon. Lähete voidaan kirjoittaa terveyskeskuksesta, mielenterveystoimistosta, työpaikan terveydenhuollosta tai yksityisen sektorin lääkäriltä.
Lähete voi olla tavallinen lähete, jolloin tulet vapaaehtoisesti hoitoon, tai mielenterveyslain mukainen tarkkailulähete, mikä tarkoittaa, että tulet tahdostasi riippumatta muutaman päivän tarkkailujaksolle.
Sisäänkirjoitus tapahtuu akuuttipsykiatrian poliklinikalla tai psykogeriatrisen poliklinikan kautta arkisin klo 8-15.30, iltaisin ja viikonloppuisin akuuttipsykiatrian osaston 1 kautta.
Keitä osastolla työskentelee?
Osastomme henkilökuntaan kuuluu:
-
- psykiatrisia sairaanhoitajia
- mielenterveyshoitajia ja lähihoitajia
- osastonlääkäri
- osastonsihteeri
- sosiaalityöntekijä ja psykologi
- perheterapeutti, fysioterapeutti, toimintaterapeutti, liikunnanohjaaja ja sairaalapastori
- laitoshuoltaja